Ubranie medyczne to szeroka kategoria produktów tekstylnych specjalnego przeznaczenia, w ramach której możemy wyróżnić odzież damską i męską, ubrania wierzchnie oraz odzież pozostającą w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Na co zwrócić uwagę wybierając ubranie medyczne? Czym charakteryzuje się nowoczesna odzież dla pracowników służby zdrowia?
Jaką rolę pełni odzież medyczna?
Na wstępie warto zwrócić uwagę na to, jaką rolę w naszej pracy pełni odzież medyczna. Fartuch medyczny przez długi czas był utożsamiany z prestiżem lekarza. Żakiet medyczny był symbolem pielęgniarki. Obecnie medycy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych krojów na rzecz nowoczesnych bluz medycznych i spodni. Dużym zainteresowaniem pań cieszą się również sukienki medyczne. Odzież noszona przez medyków w pracy:
- ma być wygodna,
- nie powinna krępować ruchów,
- powinna się dobrze prezentować.
Jej zadaniem jest ocieplenie wizerunku lekarza i skrócenie dystansu między nim a pacjentem. Nie jest to jednak podstawowe zadanie odzieży medycznej, o czym gros z nas zdaje się zapomniało. Podstawowym zadaniem ubrań medycznych jest ochrona odzieży własnej medyka przed zanieczyszczeniami (krew, płyny ustrojowe, substancje chemiczne) i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi (ograniczenie transferu drobnoustrojów, wirusów, bakterii oraz innych zanieczyszczeń, które medyk może mieć na odzieży własnej). Tak definiowaną funkcję może spełniać tylko odzież wykonana z odpowiednich tkanin.
Dobrej jakości materiał to podstawa
Tradycyjnie odzież dla medyków była szyta z bawełny medycznej. Ubrania były ciężkie, prało się je w wysokich temperaturach, schły długo, a po wysuszeniu wymagały prasowania. Obecnie bawełna medyczna coraz częściej ustępuje miejsca innym tekstyliom. Są to materiały powstające na bazie bawełny z domieszkami oraz materiały syntetyczne o doskonałych właściwościach użytkowych. Charakteryzują się elastycznością i lekkością, co pozwoliło na wprowadzenie na rynek całej gamy nowych krojów i fasonów odzieży damskiej i męskiej. Dodatkowo materiały te nie wymagają prania w wysokich temperaturach, a niektórych nie trzeba w ogóle prasować. Dodatkową zaletą dobrych jakościowo tkanin jest krótki czas schnięcia.
Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobrej jakości materiał?
Wybierając ubranie medyczne warto zwrócić uwagę na to, żeby materiał:
- był miękki i elastyczny,
- gładki i przyjemny w dotyku,
- pozwalał skórze oddychać,
- dobrze odprowadzał wilgoć,
- charakteryzował się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia